• (+48) 791 755 557
 • Pon - Pt: 7:00 - 21:00
 • Sobota: 8:00 - 15:00

Co jest sprawdzane podczas przeglądu?

1.Sprawdzane jest prawidłowe ustawienie świateł.
2. Stan ogumienia pojazdu, Diagnosta zleci wymianę opon, jeśli widoczne są na nich specjalne wskaźniki informujące o zużyciu, lub głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 mm.
3. Szyby, karoseria. Pęknięta szyba czy mocno skorodowane nadwozie spowodują, że pojazd nie uzyska pozytywnego wyniku badania technicznego
4. Hamulce na stanowisku rolkowym Pomiar siły hamowania na stanowisku rolkowym pozwala na ocenę stanu układu hamulcowego. Aby pojazd przeszedł przegląd techniczny, wskaźnik skuteczności hamowania hamulca roboczego musi wynosić powyżej 50%, a hamulca postojowego powyżej 25%. Istotna jest również różnica sił hamowania na kołach jednej osi, nie może być ona większa niż 30%.
5. Stan amortyzatorów Skuteczność ich tłumienia musi być większa niż 40%, a różnica między skutecznościami amortyzatorów na jednej osi nie może być większa niż 15%.
6. Luzy w elementach zawieszenia czy układu kierowniczego
7. Pomiar emisji spalin. Przyrząd analizuje spaliny i kontroluje wydzielanie różnego rodzaju węglowodorów, dwutlenku węgla itp. Samochód jest dokładnie sprawdzany pod kątem możliwych wycieków płynów eksploatacyjnych.

Co należy wziąć kiedy w aucie zainstalowana jest instalacja LPG?

Co należy wziąć, na badanie techniczne kiedy w aucie zainstalowana jest instalacja LPG?

Przyzwyczailiśmy się do technologii LPG w samochodach. Jedynym problemem a może po prostu dodatkową czynnością podczas przeglądów technicznych, jest fakt, że właściciel pojazdu z instalacją LPG zobowiązany jest do posiadania odpowiednich dokumentów.

Jeżeli auto wyposażone jest w instalację LPG, na przegląd należy zabrać ze sobą dokument legalizacyjny butli LPG. W samochodach z instalacją gazową podczas przeglądu diagnosta sprawdza też, czy nie skończył się okres homologacji na butlę.

Z reguły zbiorniki są legalizowane na 10 lat. Kiedy termin upłynie, należy powtórnie zalegalizować zbiornik lub wymienić go na nowy. Robi się to w uprawnionym serwisie instalacji gazowych. Takie sprawdzenie i legalizacja przedłuża ważność zbiornika o 5 lat.

Kiedy diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Kiedy diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny?

 

Jeżeli podczas przeglądu technicznego diagnosta wykryje usterkę/usterki, samochód nie przejdzie badania technicznego.

 

Gdy usterki samochodu zagrażają bezpieczeństwu jazdy, diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu, który następnie zostaje wysyłany do odpowiedniego wydziału komunikacji. Takim samochodem nie można poruszać się po drogach.

 

Po usunięciu usterek należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów na ponowne badanie. Jeśli jego wynik będzie pozytywny, można odebrać dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji.

Sytuacja wygląda lepiej, jeżeli usterki nie zagrażają bezpieczeństwu. Wystawia się wtedy zaświadczenie o negatywnym wyniku badania technicznego i wypisuje na nim usterki, które kierowca powinien usunąć w ciągu czternastu dni od badania. 

Czy tylko podczas badania technicznego można zatrzymać dowód rejestracyjny?

 

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego nie jest przyjemną sytuacją. Poza diagnostą samochodym, podczas wykonywania przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów – dowód rejestracyjny może zatrzymać także policja.

 

Jeśli podczas kontroli pojazdu, policja uzna, że stan pojazdu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Policja ma prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. W tej sytuacji, bez dodatkowych zaświadczeń, jedyną metodą na przejazd pojazdem do warsztatu jest wezwanie lawety.

 

UWAGA – Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję nastąpi także wtedy, gdy nie posiadamy ważnego badania technicznego. W przypadku, kiedy stan pojazdu jest dobry i nie ma rażących zaniedbań, policja może zatrzymać dowód i wystawić zaświadczenie.

 

W ten sposób kierowca jest upoważniony do poruszania się pojazdem przez 7 dni – jest to niezbędny czas do naprawy lub przeprowadzenia badania technicznego.

 

W przypadku, kiedy stan pojazdu wskazuje na rażące zaniedbania albo posiada niehomologowane elementy, które mają lub mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy, policja może zażądać ich usunięcia lub wymiany na miejscu. Kiedy nie będzie to możliwe, zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny. Policja nie wyda zaświadczenia o możliwości poruszania się pojazdem.

Jakie są koszty badania technicznego?

Jakie są koszty badania technicznego? Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów – Poznań

 • okresowe badanie techniczne samochodu o  masie całkowitej do 3,5 t (również taksówki) – 99 zł;
 • badanie techniczne samochodu do 3,5 t po raz pierwszy (samochód sprowadzony z zagranicy) – 98 zł;
 • badanie motocykla — 63 zł;
 • badanie samochodu z instalacją gazową (także taksówki) – 161 zł;
 • badanie samochodu taxi (po raz pierwszy) – 141 zł;
 • badanie samochodu taxi z instalacją gazową (po raz pierwszy) – 204 zł;
 • badanie samochodu przystosowanego do nauki jazdy — 147 zł;
 • badanie samochodu uprzywilejowanego — 149 zł;
 • badanie samochodu po zmianach konstrukcyjnych — 180 zł;
 • badanie pojazdu po kolizji drogowej z zabranym dowodem rejestracyjnym — 192 zł;
 • badanie pojazdu po zamontowaniu haka holowniczego — 35 zł.
© Copyright 2020